Nasza nowa inwestycja:
Osiedle domów Błękitny Wawer
sprawdź wolne domy

Odbiór domu od dewelopera - na co zwrócić uwagę odbierając klucze? Jakie dokumenty są potrzebne?

Kupno nowego domu jest niewątpliwe dużym przedsięwzięciem finansowym i poważnym krokiem w przyszłość. Zanim jednak zdecydujemy się na odbiór domu jednorodzinnego i odbierzemy klucze od dewelopera, czeka nas procedura poprzedzająca to zdarzenie, do której warto się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze domu? Jakie dokumenty będą potrzebne? Zapraszamy do lektury!

Jakie papiery są potrzebne przy odbiorze domu od dewelopera?

Odbiór domu od dewelopera - na co zwrócić uwagę zanim podpiszemy dokumenty odbioru?

Zacznijmy od tego, że podczas odbioru domu warto mieć przy sobie umowę podpisaną z deweloperem oraz dodatkowo pozyskany wcześniej projekt domu. Pozwoli to szczegółowo zweryfikować zapisy w dokumentacji i ustalenia z deweloperem z obecnym stanem rzeczywistym.

W szczególności należy sprawdzić czy:

  • zgadzają się wymiary poszczególnych pomieszczeń;
  • zgadza się grubość ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznych;
  • ściany są proste i na tynku nie widać żadnych nierówności;
  • podłogi są równe i poziome;
  • wykonano wszystkie dopływy i odpływy wody zaznaczone w projekcie (w tym do pralki, wanny lub prysznica, zlewu w kuchni itd.);
  • drzwi i okna łatwo się otwierają i zamykają, nie trą o ościeżnice, nie są porysowane, pęknięte lub zabrudzone);
  • instalacja wodna jest szczelna i nie ma śladów przecieków na połączeniach;
  • zgadza się ilość przewodów wentylacyjnych oraz czy wentylacja działa prawidłowo, w przewodzie kominowym jest ciąg, a na dachu są wywiewki wentylacyjne od pionów kanalizacyjnych;
  • wykonano obróbki blacharskie dachu oraz zamontowano rynny i rury spustowe.

Uwaga!

Najlepiej, aby przy odbiorze domu była obecna osoba mająca stosowną wiedzę z zakresu budownictwa, a także narzędzia niezbędne do profesjonalnego dokonania odbioru. Powinien to być specjalista z praktyką, np. inspektor nadzoru budowlanego, dobrze znający normy budowlane. Koszt takiej usługi wynosi kilkaset złotych, a bezpieczeństwo odbioru domu jest o wiele większe. Dobry doradca budowlany podczas odbioru nie tylko pomoże wyłapać usterki, ale też podpowie czy warto podpisać odbiór domu i dokonywać część napraw na własną rękę, czy lepiej odmówić odbioru i ustalić z deweloperem następny termin spotkania po wyeliminowaniu przez niego usterek.

Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru domu od dewelopera?

Poza wspomnianą umową z deweloperem i projektem domu, czyli dokumentów na bazie których możemy sprawdzić jak najwięcej elementów składających się na nasz nowy dom, istnieje kilka innych istotnych dokumentów, bez weryfikacji których nie powinniśmy podpisywać umowy odbioru. Przede wszystkim wcześniej musimy sprawdzić księgę wieczystą. Bez sprawdzenia tego elementu w żadnym razie nie należy finalizować żadnej transakcji dotyczącej nieruchomości. Kolejnym ważnym dokumentem jest pozwolenie na użytkowanie domu (dokument ten zawiera wszystkie gwarancje, których możemy oczekiwać od zamkniętego dziennika budowy). Przekazanie nam domu przez dewelopera powinno zostać zakończone podpisaniem protokołu i oddaniem nam dokumentacji nieruchomości.

Odbiór domu od dewelopera - na co zwracać uwagę?

Oczywiście wcześniej warto też sprawdzić opinie o deweloperze oraz przejrzystość oferty kupna domu, który nas interesuje. Przykładem zaufanego dewelopera, cieszącego się dobrą opinią klientów ze względu na jasną komunikację na każdym etapie realizacji procesu kupna domu, jest firma PORT Sp. z o.o.. Natomiast Generalnym Wykonawcą w pełni zasługującym na polecenie jest firma DTM Domy. W jej aktualnej ofercie znajdziemy m.in. domy w Józefowie na Osiedlu Błękitny Józefów pod Warszawą. Na stronie internetowej tej inwestycji można sprawdzić wolne domy oraz zapoznać się z precyzyjnym zestawieniem pomieszczeń i powierzchni zewnętrznych, a na spotkaniu z przedstawicielem można bez problemu uzyskać więcej informacji o nieruchomości wraz z dokumentacją. DTM Domy może pochwalić się wieloma prestiżowymi nagrodami, jak np. Orły Polskiego Budownictwa, Gazele Biznesu czy Diament Polskiej Jakości, ale przede wszystkim miarą sukcesu tego przedsiębiorstwa jest fakt, że jego klienci polecają usługi swoim przyjaciołom i członkom rodziny, co świadczy o bezpieczeństwie odbioru domu i pełnym zadowoleniu z dokonanej transakcji.

Sprzedajemy bez pośredników!

Biuro sprzedaży:
Józefów, ul. Wiślana, róg ul. Błękitnej
tel. 535 160 028